تبلیغات
تهاجم فرهنگی - فرقه های نو ظهور در ایران

کدام فرقه ها امروز در ایران شهرت زیادی پیدا کرده اند؟


بعضی از این فرقه ها (البته به صورت گزینشی) عبارتند از:


تولیک: طریقه تولیک دو بعد اصلی دارد؛ یکی بعد اخلاقی است که تقریبا اموری کلی را که بیشتر صبغه اخلاقی دارد به پیروان توصیه می کند. نمونه این تعالیم را می توان در کتاب «چهار میثاق» اثر دون میگوئل روئیز ملاحظه کرد. بعد دیگر، سیر در عوالم رویایی و دستیابی به تجربیات فرامادی است. بر خلاف برخی مکاتب مانند گورجیف و اشو در این مکتب رویابینی، هنری معنوی محسوب می شود و تنها کافی است تعالیم لازم برای بهبود آن دریافت شود. در حقیقت، رویابینی ارادی مهارتی معنوی است که باید آن را کسب کرد. سرخپوست ها در گذشته برای سیر در عوالم رویایی از روش های دیگری جز تمرینات معنوی نیز استفاده می کردند.


رام الله: از جنجالی ترین و در عین حال پرطرفدارترین فرقه هایی است که طی این یکی دو دهه در ایران ظهور کرده است. چنان که از اسمش پیداست، ترکیبی است از هندوئیزم، مسیحیت و اسلام که در واقع آیینه تمام نمای هیچ کدام از این ادیان نیست. رهبر این فرقه شخصی است به نام «پیمان فتاح » که خود را خالق فتاح، ایلیا، رام الله و الیاس می نامد و از سوی مریدانش شخصیتی آسمانی، خارق العاده و مقدس معرفی می شود. در عین حال، برخی پیروان پیمان فتاح او را «آواتار» به معنی «تجسم جریان حقیقت»، «روح مجسم حق» و «تجسم الهی» نامیده اند. درباره او گفته اند: رام الله همیشه با لباس های مشکی در میان مردم ظاهر می شد و با لحن خاصی صحبت می کرد.


اکنکار: این گروه دینی، سال 1965 توسط شخصی به نام «پال توئیچل» پایه گذاری شد. چون در آیین او اعتقاد راسخی به استاد زنده «اک» وجود داشت و توئیچل خود را وارث یک سنت باستانی و نهصد و هفتاد و یکمین استاد زنده اک می خواند، پس از او مساله جانشینی اش با بحران همراه شد. «داروین گراس» پس از وی به عنوان نهصد و هفتاد و دومین استاد زنده اک معرفی شد، اما پس از چندی با مخالفت های فراوان مواجه شد و در نهایت از سمت خود برکنار گردید. اکنون هارولد کمپل به عنوان استاد زنده اک مشغول فعالیت است.


در مکتب اکنکار سفر روح نقشی کلیدی دارد؛ سفر روح یعنی حضور همزمان در دو مکان. اکیست ها باید مهارت سفر روح را بیاموزند و از این طریق حالات دینی و معنوی را تجربه کنند. در جهان بینی اک، جهان از نور و صوت خدا یا به تعبیر خودشان «سوگماند» تشکیل شده و غایت یک اکیست همکاری با سوگماند است.


عصر نو: یک اصطلاح فراگیر است که بر شبکه گسترده ای از افراد و گروه های کم وبیش همپوش با معتقدات و جهتگیری های بسیار متفاوت اطلاق می شود. درباره حد و مرزهای عصر نو ممکن است گفته شود آمیزه ای از جنبش های استعداد بشری، نوپاگانیسم، فکرنو، رازورزی شمنیسم یا ویکا یا جادوگری است. در این باره هیچ اتفاق نظری وجود ندارد.


شیطان پرستی: شیطان پرستی واکنشی در برابر مسیحیت بوده ​ و واقعه نادری به شمار می رود. از اواخر قرون وسطی، جادوگران را متهم به شیطان پرستی می کردند، ولی تقریبا هیچ سند معتبری دال بر وقوع آن وجود نداشت. فرض می شود آیین اصلی و مشخصه شیطان پرستی مس سیاه است؛ یعنی هزل کفرآمیزی از عشایی که کشیش خلع لباس شده برگزار می کند، همراه با شمع های سیاه و پیکرهای مسیح بر صلیب وارونه که شامل آلودن نان و شراب مقدس، آزادی افراطی روابط جنسی و گاهی قربانی کردن حیوانات وحشی از سوی انسان می شود.چه وجوه مشترکی در ​ عرفان های نوظهور موجب می شود در نظر مخاطب درخشان و تاثیرگذار و راهگشا باشند؟


دلایل زیادی ممکن است برای این گرایش بویژه در میان جوانان یافت. شاید دلیل نخست، خصلت مهم مدرنیته در زیر سوال بردن همه آتوریته ها و مرجعیت ها و تاکید بر خود است. این خصلت سبب می شود شهروندان مدرن کمتر بر معرفت های دینی مبتنی بر مرجعیت های رسمی دینی تکیه کنند و فهم خود و نیز دریافت های خویش را محور دینداری قرار دهند؛ چیزی که با خصلت های عمومی این ادیان سازگارتر است تا ادیان سنتی.تاکید این ادیان بر معنویت های بدون آیین و تکلیف نیز می تواند دلیل عمده ای برای ایجاد جذابیت باشد. این ادیان معمولا نوعی ​ عرفان و معنویت را معرفی می کنند که تکالیف کمتر یا راحت را به دنبال دارد. به عنوان نمونه، یاران علی محمد باب با ندای زمینه سازی برای ظهور قائم جعلی خود در جریان بدشت و... به آلودگی های اخلاقی گرفتار شدند و راحت کشتار می کردند و همه کارهای خود را نشانه شیفتگی به موعود و رهبرشان می دانستند.


خصلت نو بودن نیز می تواند تا اندازه ای جذاب باشد. گرایش به شیوه های نو بخصوص برای جوانان جالب است؛ تعداد قابل توجهی از جوانان که احساس می کنند در قالب جلسات خاص یا برنامه های منظم سیر و سلوک و القاب و عناوین جدید رشد می کنند، این احساس کاذب نو را به فال نیک می گیرند؛ لذا پس از آن که روشن می شد نتیجه ای به دست نیاورده اند، گروهی از آن سرخورده شده و آن را مانند روش های قبلی کنار گذاشته اند.


خصلت درمانگرابودن نیز در این ادیان وجود دارد که تا اندازه زیادی می تواند جذاب باشد. روان درمانگرایی در این ادیان به این معناست که این عرفان های نوپا مدعی اند التزام به آنها موجب فروکاهش ناراحتی ها و تشویش های روحی ـ روانی می شود. به همین دلیل شماری از جوانان با دست زدن به این تجربه های عرفانی جدید در حقیقت تلاش دارند به روان درمانی دست بزنند؛ چیزی که ممکن است برای زمانی محدود به درستی یا نادرستی حاصل آید. البته برخی ناتوانی ها در معرفی ادیان اصیل و سنتی نیز ممکن است به این تمایلات شتاب دهد.
پای عرفان‌های نوظهور از چه زمانی به ایران باز شد؟بعد از جنگ جهانی دوم غرب برای رفع افسردگی مردم، معنویتی ساختگی را به وجود آورد و با روش‌های گوناگون آن را چاشنی زندگی مردم كرد تا به اصطلاح  نشاط اجتماعی بالا رود، از دهه 70و80 و بعد از جنگ تحمیلی در کشور ما نیز اتفاقاتی افتاد که باعث پیاده شدن همین رویكرد در ایران شد با این تحلیل که اگر بخواهیم سازندگی را در كشور ایجاد كنیم، نیازمند نشاط و معنویت در جامعه هستیم و با همین تعبیرها، تحلیل غرب را پیش كشیدند و اعلام كردند كه ما ملت با نشاطی نیستیم و باید خمودگی ها را برطرف كنیم به عنوان مثال چادر و مانتو سیاه را مایه غم و اندوه می‌دانستند و می‌گفتند ما برای موفق شدن نشاط می‌خواهیم و اینچنین شد كه یک آسیب شناسی‌ غلط اجتماعی، مباحثی را تحت عنوان راه‌های رسیدن به نشاط و موفقیت، سوای اصول دینی ارائه کرد و نتیجه این شد که افرادی همچون آزمندیان، احمدی‌منش وحلّت آمدند و تحت عنوان تكنولوژی فكر تولید، جریان‌های فکری منحرفی را وارد اجتماع کردند که  از تفکرات "برایان تریسی" منشا گرفته بود که از كنار این تكنولوژی‌ها شركت‌های هرمی به وجود آمد.


درباره وبلاگ

اکنون فرهنگ اسلام ناب که انقلاب اسلامی براساس آن بنیان نهاده شده است،
دقیقاً هدف تهاجم دشمنان اسلام قراردارد.
و با ساخت این وبلاگ سعی در تقویت عقاید و منش اسلامی داریم.

آخرین پست ها

نویسندگان

نظر سنجی

به نظر شما مطالب این وبلاگ تا چه اندازه مفید بود ؟

آمار

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :

دانشنامه مهدویت

لوگوی دوستان

دیگر امکانات

Online User